Bratislavské bunkre

Petržalka

Aj keď bunkre nie sú klasické turistické atrakcie, nájde sa stále dostatok nadšencov histórie ktorí sa chcú pozrieť aj na toto kultúrne dedičstvo. V Petržalke sú sprístupnené tri zachovalé bunkre: BS-8 Hřbitov, BS-6 Vrba a BS-4 Lány.

Hneď prvý menovaný je zrejme najznámejším v rámci Bratislavy a spája sa s ním najmä druhá svetová vojna. Je najväčší a najsilnejšie vyzbrojeným z trojice a dokonca ho navštívil aj Adolf Hitler- čo je paradox, keďže bunker bol postavený ako obrana proti Nemecku.

Starostlivosť o neho prevzalo občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre, čo dokazuje záujem Bratislavčanov a ich nadšenie pre zachovanie minulosti mesta pre ďalšie generácie. Vo vnútri sa dozviete o tom, ako sa v takom bunkri žilo, kde vojaci oddychovali, jedli a čo všetko patrilo k prevádzke takého vojensky strategického miesta. Budete si môcť prezrieť uniformy, dobové plagáty, písacie stroje, kuchynské nádoby či plynové masky.

Blízko sa nachádza vojenský cintorín s hrobmi neznámych vojakov v tieni stromov, čo pripomína skôr park a nie smútočné miesto. K samotnému bunkru sa dostanete aj pešo  alebo na bicykli zo zastávky Kopčianska. Druhým spomínaným bunkrom je BS-4 Lány, ktorého z pôvodného spustnutého stavu zrekonštruovali nadšenci z občianskeho združenia Múzeum petržalského opevnenia. Jeho členovia postupovali obozretne s citom pre históriu miesta a podarilo sa im zohnať dobové vybavenie pre revitalizovaný bunker.

Nachádza sa blízko hraničného priechodu Petržalka-Berg. Posledným menovaným miestom je bunker BS-6 Vrba , ktorý taktiež zrenovovalo rovnomenné občianske združenie. Tieto tri bunkre môžete navštíviť počas sezóny, no okrem nich je v Petržalke ešte niekoľko  poetickými názvami ako Mulda, Paseka, Vrba, Tři hranice, Ostrov či Duna.   

Devín a Rača

Veľa Bratislavčanov pozná Devínsku vojenskú základňu, pri ktorej nedávno vyrástla vyhliadková veža.

Vedeli ste, že okrem nej sa tam nachádzajú aj bunkre?

Táto oblasť bola strategická najmä pred ochranou voči „Západu“ počas obdobia socializmu. Vojenská základňa sama o sebe určite stojí za návštevu – nájdete v nej spleť betónových podzemných chodieb, pristávacích dráh zarastených trávou, obrovské garáže pripomínajúce hangáre či opustený dvojposchodový barak v ktorom môžete vidieť zvyšky miestností. Okrem tejto základne sa nachádza v oblasti niekoľko bunkrov, ktoré sú ale v tieni spomínanej základne.

V mestskej časti Rača je taktiež starší a zanedbaný bunker, v ktorom istý čas prebývali aj bezdomovci, a tak ostal okrem zanedbania aj plný odpadkov. Napokon bolo toto miesto upratané skupinou nadšencov, ktorí ho využili na svoje voľnočasové aktivity (LARP).

Zaujímavosťou je taktiež aj fakt, že bunker a pozemok na ktorom stojí je v súkromnom vlastníctve a taktiež sa objavili inzeráty na realitných portáloch ponúkajúce bunker v Devínskej Novej Vsi. Takže ak ste vojenským nadšencom, môžete vlastniť svoj vlastný bunker. 

Lesopark

Jedno z najobľúbenejších miest na relax v Bratislave je mestský lesopark. Ide o skutočne rozsiahle mestské lesy v ktorých si každý nájde „to svoje“ – či už chcete ísť na prechádzku s deťmi, opekačku s priateľmi alebo náročnejšiu cyklotúru. No počas prechádzky viacerí natrafia na zvyšky opevnení a chodieb, o ktorých často mylne predpokladajú že ide o banské chodby či jaskyne.

Tieto stavby ale patria k opevneniu Bratislavy, podobne ako bunkre v Petržalke či základňa na Devínskej kobyle. Tieto opevnenia majú ale trochu inú históriu a boli vystavané ešte začiatkom 20. storočia, keď toto územiu patrilo pod správu Rakúska-Uhorska. Písal sa rok 1914 a začiatok 1.svetovej vojny, počas ktorej bola monarchia v ohrození. Ruská armáda postupovala smerom zo severovýchodu a monarchia sa obávala obsadenia strategických miest akými boli Bratislava, Budapešť a najmä Viedeň.

Týmto začala výstavba obrannej línie – síce to neboli bunkre aké môžeme vidieť v Petržalke, ale stále sa nám z časti zachovali. Ide najmä o delostrelecké kaverny, teda úkryty pre delostrelcov a muníciu, vybudované na výšinách s dobrým strategickým výhľadom a najmä možnosťou včasnej paľby. Aj tieto kaverny sa mohli líšiť – malé mali iba jeden vchod a jednu miestnosť, kým tie väčšie sa už približovali bunkrom aké boli stavané neskôr.

Asi najznámejšia sa nachádza v blízkosti stanice lanovky na Kamzík, no pred zrakom návštevníkov je dobre ukrytá. Aj napriek tomu je kaverna otvorená a opäť sa o to postaralo občianske združenie (Bunkre) v spolupráci s MČ Nové Mesto. 

text: Michaela Šimonová