Galéria Nedbalka - slovenský "guggenheim"

Historické centrum Bratislavy ukrýva nejeden skrytý klenot. Jeden z nich je súkromná galéria moderného umenia Nedbalka v zašitej uličke s nenápadným vchodom, no o to pôsobivejším interiérom a kolekciou.

Staronová budova

Keď sa pozrieme na polohu galérie, je isté, že sa nebude nachádzať v modernej budove. Zakladatelia pristúpili citlivo, no zároveň odvážne k rekonštrukcii priestorov v samotnom srdci starého mesta. Keď sa postavíme pred budovu,  vyzerá ako štandardný príjemný staromestský dom s vysokými stropmi a veľkými miestnosťami – no po vstupe do vnútra ostanete milo prekvapený. Nápaditý priestor sústredený do okruhov pripomína slávne Guggenheimovo múzeum a nie meštiansky dom v radovej zástavbe. Z pôvodne schátraného škaredého káčatka vytvoril šikovný tím pod vedením architektky Jarmily Kusej krásnu labuť. A tak sa na mieste, kde sa predtým v závodnej jedálni servírovalo jedlo, sa od roku 2012 servírujú zážitky a impozantné umelecké diela slovenskej moderny.

Kto ale stojí za ideou zriadiť galériu, ktorej primárny zámer nie je predaj diel, ale ich priblíženie k širokému publiku?

Na začiatku bola vízia a vášeň troch zberateľov umenia, manželov Petra a Miloslavy Paškových a Artúra Bartošku. Táto trojica filantropov sa rozhodla zozbierať, zdokumentovať a najmä zdieľať diela významných slovenských umelcov. Vďaka nim máme možnosť vidieť skvostné diela, ktoré by inak ostali v honosných vilách alebo zamknuté v depozitároch.

Slovenský „guggenheim“

Vzácne a reprezentatívne diela si zaslúžia aj reprezentatívne priestory – a preto sa pri rekonštrukcii nešetrilo kvalitnými materiálmi. Priestor si zachoval vzdušnosť a pocit nekonečnej špirály umenia, ktoré Vás obklopuje zo všetkých strán. Biela farba a krásne drevené parkety pôsobia nerušivým dojmom nadčasovej elegancie a tak sa pozornosť návštevníka môže sústrediť na vystavené diela. Práve tie tvoria srdce miesta a dokazujú, že môžeme byť právom hrdí na naše kultúrne a umelecké dedičstvo. Zakladatelia naplnili ušľachtilý cieľ priblížiť nám skvostných umelcov nielen z histórie, ale aj zo súčasnosti.

V stálej expozícii tak môžeme obdivovať pôvabné a poetické krajinomaľby Ladislava Mednyánszkého, pestré farby a dynamické scény Dominika Skuteckého či scény zo slovenského vidieka od nezabudnuteľného Martina Benku. K týmto klasikom sa pridáva aj slovenská moderna počínajúc elegantným Rudolfom Krivošom, experimentátorom Rudolfom Filom, snovými krajinami Viery Žilinčákovej alebo jemných farieb Milana Paštéku. Napokon celú expozíciu dopĺňajú mladí autori, ktorí sa môžu realizovať aj vďaka projektom ako je Maľba roka.

Originálna návšteva

Ak prídete počas otváracích hodín, čakajú vás štyri poschodia plné skvostných umeleckých diel. Na prízemí sa zvyčajne nachádza dočasná výstava a v priestoroch je taktiež menšia kaviareň. Ak by ste hľadali aj niečo navyše, galéria pravidelne organizuje rozličné workshopy (nielen) pre deti, populárne sú aj komorné hudobné koncerty. Pre zaľúbencov chystajúcich sa do chomúta sú priestory k dispozícii na civilný sobáš a následné originálne fotografie. Okrem toho Vás do galérie pomôže navigovať obľúbený projekt Dáždniková ulica, ktorý je populárny aj vo svete. Každý rok sa motív na dáždnikoch mení a je, samozrejme, inšpirovaný dielom niektorého z významných slovenských umelcov.

Praktické informácie:

Otváracie hodiny: utorok - nedeľa 13:00-19:00

Adresa: Nedbalova ulica 17, najbližšia zastávka MHD: Centrum

Vstupné

Stála expozícia:

  • dospelí 6 € (v cene vstupenky je káva alebo čaj v kaviarni galérie)
  • seniori: 5 € (v cene vstupenky je káva alebo čaj v kaviarni galérie)
  • študenti: 3 €

Aktuálna expozícia:

  • dospelí, seniori, študenti: 2 €

Text a foto: Michaela Šimonová