Slovenská národná galéria - Poklady umenia pri Dunaji

Slovenská národná galéria láka svojou polohou pri Dunaji a historickým vzhľadom čoraz väčšie množstvo turistov. Všetci milovníci umenia by sa zhodli, že je jedným z najvýznamnejších kultúrnych symbolov Slovenska. Poďme sa spolu pozrieť na jednu z najväčších a najznámejších galérií na Slovensku! 

Architektonický skvost pri Dunaji:

Jej poloha privedie každého návštevníka do krásneho historického centra nášho hlavného mesta, priamo na Rázusove nábrežie. Významnou súčasťou SNG je najmä budova, v ktorej sídli. Nachádza sa v historickom priestore barokového miesta na námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave a je neprehliadnuteľná. Táto budova predstavuje architektonický skvost a prispieva k jedinečnej atmosfére galérie. Už na prvý pohľad ide o výnimočnú stavbu, ktorá vo vnútri ukrýva bohatú zbierku umenia. Práve to v sebe spája kombinácie rôznych umeleckých období a štýlov. Z histórie vieme, že SNG bola založená už v 19. storočí v roku 1984. Počas týchto rokov išlo o Slovenskú krajinskú galériu. Až rok 1961 priniesol jej oficiálny názov, ktorý poznáme dodnes - Slovenská národná galéria. Od tej doby sa stala domovom pre tisícky umeleckých diel, ktoré predstavujú bohatstvo a rozmanitosť slovenskej a európskej kultúry.

Čo v SNG nájdeme?

V SNG môžeme obdivovať diela slovenských majstrov ale aj diela svetoznámych umelcov, ktoré sú súčasťou svetového umeleckého dedičstva. Je prístupná každému, kto túži objaviť nové perspektívy, rozšíriť si obzory v umení alebo sa len potrebuje inšpirovať. Nájdeme v nej diela domácich i medzinárodných umelcov, od starovekých diel až po súčasné umenie. Medzi najvýznamnejšie expozície patria zbierky starého maliarstva, moderného umenia a diela aplikovaného umenia či dizajnu. Každý návštevník si tu príde na svoje a určite ocení aj veľké množstvo ponúkaných atrakcií. Okrem výstav a expozícií sa v budove nachádza napríklad Kníhkupectvo Ex Libris, Otvorený ateliér, Kinosála alebo Umenovedná knižnica. Novinkou je, že sa do popredia dostávajú aj online expozície, virtuálne prehliadky a interaktívne aktivity. Na nádvorí uprostred galérie si môžu turisti posedieť a vychutnať si tu šálku dobrej kávy. Príjemným bonusom je, že celé prízemie v budove SNG je pre každého návštevníka sprístupnené úplne zadarmo.

Symbol hrdosti:

Slovenská národná galéria nie je len miestom, kde môžeme obdivovať umelecké diela, ale aj miestom, kde sa konajú rôzne výstavy, koncerty, filmové projekcie, literárne podujatie, edukačné programy a workshopy. Týmto spôsobom SNG aktívne prispieva k vzdelávaniu a obohacovaniu kultúrneho života nielen v Bratislave, ale aj v celej Slovenskej republike. V súčasnosti je Slovenská národná galéria dôležitým pilierom slovenskej kultúry a umenia. Je miestom, kde sa stretávajú umelci, záujemcovia o umenie a milovníci kultúry. Tiež plní úlohu voľnočasovej aktivity, nakoľko sem nie vždy ľudia prichádzajú iba za umením. Je symbolom hrdosti a odkazuje na naše bohaté dedičstvo národa. Je to miesto, kde sa uchováva a šíri kultúrne povedomie pre budúce generácie.

Praktické informácie:

Otváracie hodiny:

  • utorok, streda, piatok, sobota, nedeľa: 10:00-18:00
  • štvrtok: 12:00-20:00

Adresa:

  • Rázusovo nábrežie 1
  • najbližšia zastávka MHD: Námestie Ľudovíta Štúra

Vstupné: SNG (všetky výstavy a expozície)

  • dospelí: 9 €
  • seniori: 5 €
  • ISIC, ITIC (študent): 5 €

Voľný vstup:

  • deti a žiaci do 15 rokov, ŤZP, držitelia preukazu AICA, ICOM, IAA, RGS, ZMS, študenti škôl výtvarného zamerania (VŠVU, Akadémia umení, ŠUPKA, Škola dizajnu), novinári (na základe novinárskeho preukazu), turistickí sprievodcovia

Viac informácií o aktuálnych výstavách a kúpe lístkov nájdete na stránke www.sng.sk.

Text: Janka Magicová
Foto: Slovenská národná galéria