V Bratislave pristálo ufo, vidno ho až z Rakúska!

Áno, reč je o Ufo reštaurácii ktorá sa nachádza na jednom z najznámejších bratislavských mostov, ktorí spája dva brehy Bratislavy  už od roku 1972. Tento most je dlhý 438,1 metrov a široký 21 metrov. Má dve poschodia kde dolné  poschodie slúži pre chodcov a horné využívajú automobilové prostriedky. Ako jediný z bratislavských mostov nemá žiadny pilier umiestený v rieke Dunaj, pretože funguje na princípe závesného mostu. Architekt J. Lacko a inžinier A. Tesár koncipovali UFO ako stožiar, ktorý mal slúžiť na upevnenie oceľového mosta. Tento pylón má tvar oceľového stĺpu v tvare písmena A, ktorý sa jemne nakláňa smerom k sídlisku Petržalka.

Tento závesný most je jednou zo slovenských unikátnych stavieb a patrí medzi najdlhšie závesné mosty na svete.

V roku 1972, presne 26 Augusta, bol most otvorený iba s vyhliadkovou plošinou. V čase vzniku bola táto stavba jednou z dvoch takto konštrukčne riešených stavieb na celom svete.

 V roku 2001 bola na Slovensku táto stavba vyhlásená za stavbu storočia v kategórii mostov. Dnes, už spolu s reštauráciou patria do World Federation of Great Towers ( Svetová federácia veľkolepých veží). Okrem iného, táto stavba bola zaradená v nemeckej cestovateľskej publikácií s názvom “Crazy places” (“Bláznivé miesta”). Teda majú potenciál fascinovať a šokovať návštevníkov svojou nezvyčajnou a unikátnou povahou.

O dva roky neskôr, v roku 2003, začala rekonštrukcia vyhliadkovej plošiny a aj samotného interiéru reštaurácie. Moderný, minimalistický dizajn dostala vďaka trom architektom M. Maličevič, V. Krajčovič a D. Čečetka. Takže od roku 2005 sa most SNP môže pýšiť týmto architektonickým klenotom, v tejto podobe ako ju poznáme do dnes. Spolu tvoria neodmysliteľný prvok nášho hlavného mesta a dohromady pútajú pozornosť očí už teda krásnych 33 rokov.

Ufo reštaurácia bola otvorená v spojení s revitalizáciou mostu a neskôr v roku 2008 k nej bola pripojená rotujúca terasa. Vo východnom pilieri mosta je umiestnený výťah ktorí vás dostane do reštaurácie rýchlosťou blesku (presne 15 kilometrov za hodinu) a v západnom pilieri je umiestnené núdzové schodisko so 430 schodmi.

 Tento klenot ponúka širokú škálu zážitkov. Na chuť si tu prídu milovníci dobrého jedla ale aj milovníci adrenalínu. V reštaurácii Vám pripravia chutné hlavné jedlá, polievky aj dezerty z domácej alebo aj zahraničnej kuchyne. Vychutnať si ich môžete spolu s kvalitným vínom alebo inými koktejlmi, pričom starať sa o Vás, v oblakoch, bude hviezdny tým ako sa sami nazývajú.Tak ako, už ste niekedy večerali vo výške 85 metrov? 

Po kvalitnom kulinárskom dobrodružstve si môžete ísť vychutnať dychberúci výhľad na vyhliadkovú plošinu z výšky až 95 metrov a rozhľadom až 100 kilometrov.

S týmto výnimočným výhľadom budete mať možnosť obdivovať bratislavské dominanty ako je Sad Janka Kráľa, Dom svätého Martina alebo Bratislavský hrad, a to všetko z jedného miesta.

A ak sa Vám hlava nebude dostatočne točiť z výšky, môžete vyskúšať Skywalk atrakciu (ideálna sezóna Apríl- Október) kde si s certifikovaným inštruktorom pozriete Ufo a Bratislavu z vonkajšej strany a z vtáčej perspektívy, takže Vám bude úplne jedno či umývači okien odviedli dobrú prácu alebo nie.

Na tomto jedinečnom a unikátnom mieste nájdete aj rôzne kultúrne podujatia ako sú vernisáže, koncerty alebo tématické večery.

Tento unikát je symbol mesta a miesto, ktoré priláka nielen návštevníkov z Bratislavy, ale aj z celého sveta. Jeho futuristický dizajn a rotačná terasa robia z Ufa jedno z najikonickejších miest na stravovanie v strednej Európe.

Atmosféra Ufo Reštaurácie je často označovaná ako vibrujúca a živá, čo pridáva k jeho príťažlivosti pre návštevníkov z rôznych spoločenských a kultúrnych pozadí.

Autor: Veronika Molnarova